Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chodníková novela

26. 3. 2009

Senát  schválil novelu, která ruší odpovědnost majitelů domů za škody způsobené stavem přilehlých chodníků. Za stav chodníků tak mají zodpovídat výhradně jejich vlastníci, zpravidla obce. Novelu nyní dostane k posouzení prezident.

Senátní novelu schválila už v polovině února Sněmovna. Pokud prezident normu schválí, skončí tak praxe, kdy je majitel domu hnán k odpovědnosti například kvůli úrazu, který si člověk způsobil na zledovatělém nebo zasněženém chodníku. Chodníky a hlavně jejich úklid v zimě by tak měly plně na starosti zpravidla obce.

S dosavadním stavem nesouhlasil hlavní tvůrce předlohy senátor Jaroslav Kubera. Odpovědnost za chodník, který vlastníkovi domu nepatří, považoval za absurdní. Poukázal například na to, že když někdo opravuje svůj dům a na chodník postaví lešení, musí za tento zábor platit. Také podnikatel, který si chce postavit na chodník reklamní poutač, za to musí zaplatit.

Novela by odpovědnost za něčí úraz převedla zpravidla na obce a kraje, které jsou většinou proti škodě způsobené třetím osobám pojištěny.

Tento obsah je pouze informativní.