Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výskyt molů ve spol. prostorech domu 27

23. 9. 2017

V období cca ¾ roku je zjišťován zvýšený výskyt molů ve společných prostorech domu č. 27, zejména v I. a II. patře, což je potvrzeno zachycením molů na lepové desky (viz. foto). Podle zabarvení lze dovodit, že se může jednat o mola potravinového, který na rozdíl od mola šatního má barevnou kresbu na křídlech. Mola potravinového poznáte podle trusu a jemných vláken v potravinách. Napadené potraviny je nutné zlikvidovat, jelikož se nedají konzumovat vzhledem k nahořklé chuti a nepříjemnému pachu.

Prevence - nejdůležitější je pravidelný úklid, větrání nejlépe průvanem, odstraňování prachu nejen z povrchu nábytku, ale i na vnitřních policích skříní. Často kontrolujte spíže a skříně s uloženými potravinami. Nezapomínejte ani na prostory za a pod sporákem, lednicí a myčkou, kde se mohou hromadit drobky. Molům totiž vyhovuje tma, zaprášené kouty a také vlhko. Objevíte-li potravinové moly, je nutné znehodnocené těstoviny, mouku, sušené houby, koření či další suroviny bez milosti vyhodit a dózy, nádoby i police důkladně umýt saponátem. Účinný je také roztok vody a čpavku, kterého stačí 6 polévkových lžic na 1 litr horké vody.

            Výbor SVJ tímto žádá všechny vlastníky a uživatele bytů ve vchodu č. 27 o provedení preventivní prohlídky podle výše uvedeného popisu „prevence“. V případě pokračování rozmnožování molů bude nutné ze strany výboru přistoupit k účinnějším opatřením, od rozmístění lepových desek až po objednání deratizační firmy k zajištění likvidace molů.

V Plzni dne 23.9.2017                                 za výbor SVJ Mgr. Jiří Šiman

 

Náhledy fotografií ze složky Ostatní